Makale

Merhaba dostlarım…

Bu yazımda elimden geldiğince sizlere havas ilminde kullanılan araçlardan söz edeceğim.Bu Araçlar büyü malzemeleri ile karıştırılmamalıdır.

Tespih: Temelde sayı sayma maksatlı bir araçtır. Zikrin adedini okumanın adedini bilmek maksadıyla kullanılır. Havas ilminde kullanılacak tespih’in kişiye uygun taştan yapılması.Kesinlikle plastik olmaması gerekir. Tespih ne çok büyük ne çok küçük taşlı olmalıdır. Eli yormayacak şekilde ve kesinlikle 99’luk olmalıdır. 500’lük 1000’lik tespihler özel amaçlar için kullanılır genelde çekeceğimiz veya okuyacağımız esma ve kasemlerin sayısı gereği imame dahil 100’lük sayılan 99’luk tespih işimizi görecektir.

Mümkün mertebe tek bir tespihimiz olmalı ve bunu bizden başka hiç kimse kullanmamalı!

Seccade: Günlük namazlarımızda kullandığımız seccade durduğu yerde dursun. Fakat havas ilmine giren kişiler seccadesini de özel kullanmalı. 5 vakit namazını da aldığı veya hazırladığı sade bir seccade ile kılmalı okumalarını namazda oturur halde bu seccade üzerinde yapmalıdır. Temizlik en büyük kuraldır yerler temiz dahi olsa havas uygulamaları ve okumaları mümkün mertebe bu seccade üzerinde yapılmalı.

Ve bu seccade de yine hiç bir sebeple bir başkasına kullandırtmamak kaidesi ile evin güzide bir yerinde korunmalı.

Daire Örtüsü: Bu örtü sırrı bizde olan özel bir örtüdür. Koruma duası okumadan bu örtü ile riskli uygulamalar tehlikesiz bir biçimde yapılabilir. Bu örtüye işlediğimiz duanın ziyadesinde üzerine yapılan okumalar ve usulünce buhurlanması nedeniyle son derece gerekli bir malzemedir.

Kara Bıçak: Bu bıçak pek çok havas uygulamasında gerekebilmektedir. Özellikle koruma, sarfiye, muhabbet vb. işlerde üzerine ayetler yazılarak kullanılır. Makbulü kemik saplı olanıdır. Kemik saplı bulunamazsa diğerleri de kullanılabilir.

Ayna: Çerçevesi ince olmalı aynanın uzunluğu 45 cm yine ayna genişliği de 25 cm olacak şekilde dikdörtgen bir ayna yeterli olacaktır. Daha büyük de olabilir ama daha kısa olması uygun düşmez.

Davet aynaları: 1.5 metre uzunluğunda yarım metre genişliğinde 3 adet ayaklı boy aynası gibi düşünebilirsiniz. Daha uzun olabilirler ancak daha kısa olmamaları gerekir.

Buhurlar: Her amelin kendine özel buhurları vardır havas ilmine talip olmuş kişi genel geçer buhurları 100’er gram da olsa alıp muhafaza etmelidir ki bir uygulama keşfettiğinde onu denemek için malzeme arayışına girmek zorunda kalmasın.

Buhurluk: İster bir mini jel yakıtlı ocak isterseniz mangal kullanın yada altında mum yanan modern buhurlukları her halükarda en çok kullanacağınız alet edevatlar arasındadır. Bu sebeple iyi bir çözüm seçmenizi öneririm.

Kalemler: Havas uygulamaları en iyi şekilde hindu kalem denilen kamış kalemlerle yazılır. Öyle ki bunları hattatların elinde de görmek mümkündür bu sebeple bulması zor değildir. Tüy kalemlerde (kaz tüyünden) yine kullanılabilirler arasında. Ve tabii ki birde safran mürekkebi ile kullanılabilen kaliteli divitler ve dolma kalemler söz konusu.

Mürekkepler: Bu konu havasın en tartışılan konularındandır. Mürekkep hazır mı olsun kendimiz mi yapalım vs. Kendimizin yapması hem içindekileri bilmek maksadıyla hemde maneviyatımızı mürekkebe yüklemek manasında daha iyidir. Zira sahte safran dediğimiz safran otu ile yapılan safran mürekkepleri amber parfümü katılıp amberli diye satılanlar vs derken bu işin cılkı çıkmış durumda. Ancak herkese güvenilmez bu işin taliplileri genellikle mürekkep yüzünden çok çeker.

Havas için kullanılan mürekkepler kabaca şöyledir:

Safran Mürekkebi (Zağferan Mürekkebi): Safran ve gül suyundan oluşan huzur verici sarı renge sahip mürekkep (kırmızı değildir).

Safranlı Amber Mürekkebi: Safran,Amber,Misk,Gül yağı ve gül suyu içeren mürekkebin adıdır.

Kafur Mürekkebi: Safran,Halis kafur yağı ve gül suyu içeren mürekkebin adıdır.

İs Mürekkebi: Not almada kullanılması gereken İs,kül,zamk,gül yağı ve gül suyu içeren yapması zahmet veren bir mürekkeptir.

Ceviz Mürekkebi: Ceviz reçinesinden elde edilip kullanılan bir mürekkep.

Hale Mürekkebi: Çok yüksek nurani çalışmalarda kullanılan içinde altın suyu ihtiva eden hazırlaması çok zahmetli ve başlı başına bir havas çalışması olan sırrı bizde gizli mühim bir mürekkep.

Bu mürekkeplerin dışında yine yazmadığımız bazı sırlı mürekkeplerde mevcut.

error: emeğe saygı lütfen !!