Makale

Soru: Bir yakınım tuvaletten çıkıp ellerini sabunlamadan abdest alıyor. Peygamber Efendimizin zamanında sabun var mıydı? Eğer yoksa yerine ne kullanıyorlardı? Eğer bilgilendirirseniz ben de o kişiyi incitmeden sohbet havasında bilgilendirmek istiyorum.

Cevap: Peygamberimiz zamanında bugünkü hayat şartları mevcut değildi. Onlar temizlik için sabun, şampuan, çamaşır suyu vs. kullanmıyorlardı. Fakat kendi şartları içinde temizlik için ne gerekiyorsa onu yapıyorlardı.

Hadis kitaplarında yer alan rivayetlere göre Peygamberimiz tuvaletten çıktıktan sonra ellerini sadece su ile değil, sudan önce toprak ile yıkıyormuş.

Ebû Hureyre radıyallahu anh şöyle demiştir:

“Peygamber sallallahu aleyhi ve sellem tuvalete gitmek istediği zaman tevr yahut rekve denilen kaplardan biriyle su götürürdüm. Resûlullah onunla taha­retlenir ve elini toprağa silerdi. Sonra bir başka kapla su getirirdim, (onunla da) abdest alırdı.” (Ebu Davud, Taharet, 24; Nesâî, Taharet, 43; İbn Mâce, Taharet, 29. )

Peygamberimizin gusül abdesti almadan önce de daha temizleyici olması sebebiyle ellerini toprağa sürdüğü rivayet edilmiştir. (Buhari, Gusül, 7-8; Müslim, Hayız, 37 (317)

O gün toprağın gördüğü vazifeyi bu gün sabunlar görmektedir. Dolayısıyla tuvaletten sonra ellerin sabunla güzelce yıkanması hem sağlık açısından bir gereklilik hem de Peygamberimizin bir sünnetidir.